VIPER20ADIP-E
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
VIPER20ADIP-E
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Obsolete
Voltage - Start Up : 11 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : Up to 200kHz
Package : Tube
Series : VIPER™
Supplier Device Package : 8-DIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : STMicroelectronics
Power (Watts) : 20 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Temperature
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8V ~ 15V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Duty Cycle : -
Operating Temperature : -
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : VIPER20
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 8-DIP